تبلیغات
سبزپوشان اتاق عمل
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
حدیث موضوعی
درباره وبلاگ


مهدی امیدی دانشجوی کارشناسی اتاق عمل علوم پزشکی اصفهان هستم .هدف از ایجاد این وبلاگ تفهیم بهتر و بیشتر رشته تکنولوژی جراحی می باشد. در این وبلاگ علاوه بر مطالب درسی، مطالب فرهنگی و معنوی نیز قرار داده می شود.امیدوارم مطالب موجود در وبلاگ برایتان مفید واقع شود.

مدیر وبلاگ :مهدی امیدی
نویسندگان
نظرسنجی
آیا مطالب سایت مفید می باشد؟در این جا قصد داریم مروری کوتاه بر بعضی از وسایل و تجهیزات مهم اتاق عمل را داشته باشیم. امیدوارم مفید واقع شود.

میکروسکوپ

این دستگاه در عمل های جراحی گوش . چشم . عروق . پیوند اعصاب و... مورد استفاده قرار می گیرد . میزان درشت نمایی این میکروسکوپ ها تا ۴۰ مرتبه می تواند باشد . دستگاه میکروسکوب به جراح در عمل های ظریف می تواند کمک کند. این دستگاه توسط قرص های فرمالین بعد از ۲۴ ساعت استریل می گردد .

نگاتوسکوپ

نگاتوسکوپ ها وسیله ای می باشد که برای مشاهده فیلم های رادیوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند . این وسیله می تواند در داخل دیوار اتاق عمل تعبیه شود و هم می تواند به صورت جداگانه قرار گیرد . نگاتوسکوپ ها در ابعاد و اندازه های گوناگونی موجود می باشند .

میکروسکوپ

این دستگاه در عمل های جراحی گوش . چشم . عروق . پیوند اعصاب و... مورد استفاده قرار می گیرد . میزان درشت نمایی این میکروسکوپ ها تا ۴۰ مرتبه می تواند باشد . دستگاه میکروسکوب به جراح در عمل های ظریف می تواند کمک کند. این دستگاه توسط قرص های فرمالین بعد از ۲۴ ساعت استریل می گردد .

نگاتوسکوپ

نگاتوسکوپ ها وسیله ای می باشد که برای مشاهده فیلم های رادیوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند . این وسیله می تواند در داخل دیوار اتاق عمل تعبیه شود و هم می تواند به صورت جداگانه قرار گیرد . نگاتوسکوپ ها در ابعاد و اندازه های گوناگونی موجود می باشند .

چراغ سیالیتیک

جهت روشن نمودن موضع عمل مورد استفاده قرار می گیرند . این چراغ ها ممکن است سیار و یا ثابت باشند . نوع ثابت آن در سقف اتاق عمل نصب می گردد . این چراغ ها دارای بازوهایی می باشد که امکان مانور چراغ را در جهت های گوناگون فراهم می سازند . نور چراغ سیالیتیک سایه ایجاد نمی کند . و می تواند در عمق موضع عمل نفوذ کند . این چراغ ها به دلیل داشتن فیلتر های گرمایی حرارت ایجاد نمی کنند .

میز مایو

میزی می باشد که جهت قرار دادن وسایل اولیه جراحی در پایین پای بیمار مورد استفاده قرار می گیرد - مایو نام شرکت سازنده آن می باشد .

پایه سرم

برای نصب سرم مورد استفاده قرار می گیرد که برای سهولت در حرکت چرخدار می باشد .

سطل فلزی چرخ دار

این سطل ها در دو طرف تخت عمل قرار می گیرند .

صندلی تابوره

این صندلی جهت نشستن جراح . کمک جراح . متخصص بیهوشی . در هنگام جراحی مورد استفاده قرار می گیرد و در اندازه های گوناگونی موجود می باشند .

ترالی

برای انتقال لوازم و همچنین به عنوان میز کار مورد استفاده قرار می گیرد .

جا لگنی استیل

این جالگنی باید ضد زنگ باشد چرخدار و لاستیک چرخدار آن ضد جرقه باشد .

کپسول اکسیژن

برای رساندن به بیمارانی که دچار کمبود اکسیژن می باشند و لازم است اکسیژن از راه استنشاقی به ان ها داده شود مورد استفاده قرار می گیرد . این کپسول ها دارای هوای فشرده است که داخل آن در حدود ۱۰۰ تا۱۵۰ اتمسفر است .

فیکو

امروزه از دستگاه فیکو برای عمل های جراحی چشم مورد استفاده قرار می گیرد . بخاطر پیشرفت های زیادی که در این دستگاه وجود دارد طول برش روی قرنیه . عوارض آستیگماتیسم و مدت زمان عمل کاهش پیدا می کند .

دفیبریلاتور یا الکتروشوک

این دستگاه قادر است یک شک الکتریکی واحدی به قلب وارد کند و فیبرلاسیون بطنی یا دهلیزی را بر طرف نماید . دستگاه الکتروشوک با برق اصلی شهری کار می کند . دسته ها یی به نام پالس یا الکترود به آن وصل می شود که ار آنها شوک الکتریکی از طریق قفسه سینه بیمار به قلب می رسد . و قتی دستگاه روشن می شود یک خازن الکتریکی که در داخل آن وجود دارد آن را تا 400 ژول شارژ می نماید و درجه انرژی ذخیره شده در خازن بین 5 تا 400 ژول می باشد .

طرز استفاده ار این دستگاه

این دستگاه دارای الکترودهایی می باشد که برای از بین بردن ایست قلبی یا فیبریلاسیون مورد استفاده قرار می گیرد . ژل یا یک ماده ی هادی را باید به اندازه ی کافی روی سطح این الکترودها مالید تا هوای بین پوست و الکترودها از بین برود تا سوختکی در محل اتصال الکترود به پوست پیش نیاید . میزان انرژی آزاد شده برای بچه ها بین 50 تا 200 و برای افراد بالغ بین 200 تا 400 ژول متغییر می باشد .الکترودها را محکم روی سینه بیمار فرار می دهیم : یکی بالای قفسه سینه و دیگری روی نوک قلب قرار می گیرد .

برخی مطالب کامل تر :

دیفیبریلاتور

مفاهیم پایه :

وقتی قلب از حركت بایستد یا ناهماهنگ عمل كند، دستگاهی به نام دیفیبریلاتور، قلب را مجدد به تپش درمیآورد. این ماه به صورتی بسیار مختصر و خلاصه، گوشه چشمی به این سیستم نجاتبخش میاندازیم و تنها به بررسی یك فریم از آن بسنده میكنیم. دفیبریلاتور یعنی چه؟

بیاثر كردن، خنثی كردن، در جهت معكوس= De=to undo, or reverse
غیرمتناسب، ناهماهنگ، نامتعادل بدون انقباضات قلبی= fibrillate (فیبریله شدن)
دفیبریلاتور= دستگاهی برای خنثی نمودن (بیاثر كردن) انقباضات ناهماهنگ قلبی

فیزیولوژی:

سلولهای درون ماهیچه (عضلات) قلبی، جریان الكتریكی را برقرار میسازد. برخی از سلولها در قلب (سلولهای ضربانساز)، مرتباً توسط خودشان شارژ (باردار) شده و باعث باردار شدن (شارژ شدن) دیگر سلولها نیز میشوند. جریان الكتریكی در درون ماهیچه قلبی در مسیر ویژهای جاری میگردد. هر زمان كه این اتفاق بیفتد (جریان برقرار گردد) انقباضات ماهیچه قلبی پمپ كردن خون را موجب میشود (ضربان قلب).
این الگوی الكتریكی هماهنگ قلب برای پر و خالی شدن با هر ضربان كه موجب گردش خون در سرتاسر بدن میشود، ضروری است. وقتی كه این الگوی الكتریكی به هم میخورد و ناهماهنگی ایجاد میگردد (فیبریلاسیون)، انقباضهای ماهیچه قلبی نامتعادل شده و خون پمپ نمیشود.این عمل موجب كاهش فشار خون، كمبود اكسیژن، آسیب ماهیچه قلبی و مرگ نابهنگام میگردد. دستگاه دفیبریلاتور (الكتروشوك) جهت خنثی نمودن عمل فیبریلاسیون و بازگرداندن انقباضات قلبی به حالت متعادل اولیه، مورد استفاده قرار میگیرد؛ همچنین در مواقعی كه قلب از كار بازمیایستد، برای شروع مجدد ضربان قلبی از این دستگاه استفاده میشود. (به عنوان مثال بعد از یك شوك الكتریكی) 
اساس كار :

دفیبریلاتور از یك منبع تغذیه و یا یك باطری داخلی بزرگ برای شارژ نمودن یك خازن حجیم بین مقادیر 5 تا 400 ژول استفاده میكند. دو قطعه فلزی (پرلس) یا همان الكترودها به دفیبریلاتور متصل است و بر روی هر دو طرف سینه بیمار قرار میگیرد.
انرژی ذخیره شدن در درون خازن ازیك الكترود به الكترود دیگر از میان سینه بیمار (توسط سینه بیمار) آزاد یا دشارژ میگردد؛ كه در نتیجه این شوك به قلب منتقل شده و ضربان ریتمیك (منظم) مجدداً به قلب بازمیگردد. دفیبریلاتورها همچنین یك مانیتور مربوط به ECG و ثبتكننده الكتروكاردیوگرام دارند كه دایماً شكل موج ECG را نمایش میدهد و واحد اندازهگیری آن ژول است.

انواع دیفیبریلاتور :

دیفیبریلاتورها در انواع كاشتنی، داخلی، خارجی، خودكار و نیمهخودكار ارایه میشود.
نگهداری سیستم در زمانهایی كه از دستگاه استفاده نمیشود، لازم است تا شارژ كامل در دمای اتاق كه معمولاً بسته به نوع سیستم 4 تا 24 ساعت به طول میانجامد، در حال شارژ مداوم باشد.
بیشتر سازندگان توصیه میكنند كه باتریها بعد از هر استفاده حتماً شارژ شود و هر دو سال یك بار، باتریها به صورت كلی تعویض شود.

ایرادهای معمول:

شایعترین مشكل در استفاده از دیفیبریلاتورها، سوختگیهای پوستی در محل اتصال الكترود-پوست است كه در صورت تكرار عمل دیفیبریلاسیون، عمیقتر نیز میگردد. جهت جلوگیری ایجاد این ضایعه، لازم است كه كاربران از تماس مستیم الكترودها با پوست، اجتناب كنند. ضمن اینكه توان منتقل شده به بیمار نیز بیشتر از حد لازم انتخاب شود.
نوع كاشتنی این وسایل، بسیار حساس است و در هنگام جراحی و پس از آن باید بسیار محتاط با آن برخورد كرد

نوع مطلب : مطالب پزشکی و پیراپزشکی و جراحی در اتاق عمل، 
برچسب ها : تجهیزات اتاق عمل، وٍسایل اتاق عمل،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 17 فروردین 1397
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی